Базові аспекти юридичного оформлення мережевої СЕС під «Зелений тариф»

Особиста сонячна електростанція на сьогоднішній день, це вже не міф, сучасні технології дозволяють з легкістю розмістити її на даху свого будинку або на вільній присадибній ділянці у вигляді різних конструкцій.

Така споруда дає змогу не платити за електроенергію, стати незалежним від місцевих мереж та отримувати нарахування дивідендів у кінці поточного місяця за надлишок електроенергії. Щодо питання, що являє собою програма «Зелений тариф» то простими словами, це закон дозволяє будь-якій людині встановити свою особисту електростанцію потужністю до 30 кВт. та продавати електрику за визначеними цінами. Після появи закону про «Зелений тариф» в Україні для домогосподарства, мережеву сонячну електростанцію можна вважати маленьким пасивним бізнесом, який не вимагає особливої уваги, і буде з роками приносити чистий прибуток.

Перший крок для оформлення сонячної електростанції під «Зелений тариф»— перед проектні роботи і розробка ескізного проекту. Далі йдуть придбання обладнання, монтажні роботи, та саме оформлення підключення до «Зеленого тарифу». Для цього не треба буде мати ліцензію і оформляти фізичної особи підприємця

Перше, що необхідно зробити власнику вже встановленої СЕС, це звернутись до Обленерго з договором на поставку електроенергії і подати заявку на підвищення встановленої потужності, адже зазвичай в договорі на поставку домогосподарству електроенергії, укладеному між споживачем та енергопостачальником, вказана гранична потужність електроустановок (потужність електричного введення). Як правило, встановлена потужність введення не завжди досягає 10 кВт, тут слід врахувати, що згідно із законом про «зеленому» тарифі потужність домашньої сонячної електростанції не може бути більше, ніж встановлена потужність введення для Вашого домогосподарства. Якщо Ви ставите перед собою завдання будівництва електростанції на велику потужність, щоб забезпечити більший обсяг електрогенерації і, відповідно, прибутку.

Перш ніж йти в Обленерго і подавати заявку, потрібно звернутися до місцевого органу архітектури та містобудування або до сільської ради, і отримати викопіювання з топографа геодезичного плану в масштабі 1: 2000 із вказаним місцем розташування електроустановки. Як правило, викопіювання проводиться в день звернення, а от документи на власне ділянку пред’являти не обов’язково. Вартість даної послуги орієнтовно становить 150 грн. Після отримання даного документа, можна сміливо прямувати в Обленерго і надати заявку на приєднання, оплачувати послугу і чекати близько 15 днів змін в договір. При укладанні договору в Обленерго будуть потрібні копії документів на об’єкт нерухомості, договір з енергопостачальником, паспорт та ідентифікаційний код.

Після завершення монтажу та успішному проходженню пусконалагоджувальних робіт, потрібно звернутися в РЕМ і уточнити їх вимоги або рекомендації до лічильника електроенергії, який потрібно встановити за умовами «Зеленого тарифу». Придбайте необхідний лічильник і здайте його в РЕМ на перевірку. Середній час повірки займає від 3 до 10 днів, після чого відбувається його установка і опломбування.

У той же час, поки відбувається перевірка електричного лічильника, можна вивчити пропозиції і вибрати найбільш підходящий банк для відкриття дебетового рахунку в національній валюті. Коли лічильник встановлений і відкритий рахунок в банку, потрібно звернутися в РЕМ, щоб подати заявку-повідомлення на покупку електроенергії (мається на увазі покупку електроенергії у приватного домогосподарства). До заявки-повідомлення потрібно додати ще деякі документи:

  • -однолінійну схему підключення генеруючої установки приватного домогосподарства – 2 екз .;
  • -копію технічної документації на комплектуючі та електричне обладнання генеруючої установки (сертифікати на інвертор, сонячні панелі, паспорт заводів-виробників).

У заявці-повідомленні обов’язково вкажіть номер банківського рахунку і додаткові реквізити, щоб не виникло плутанини, рекомендуємо отримати в банку довідку з усіма реквізитами Вашого рахунку, на який буде зараховуватися дохід від продажу електроенергії за вловив «Зеленого тарифу».

Після цього Обленерго в особі РЕМ укладе з Вами договір на покупку електроенергії по «зеленому» тарифу. Додатково варто врахувати, що подібного роду дохід фізичної особи обкладається податком на прибуток. Обленерго самостійно утримає цей податок і перерахує суму в бюджет країни, тим самим позбавивши Вас від зайвих обов’язків.

Слід зазначити, як висновок, що саме мережеві електростанції, в складі яких сонячні батареї і мережевий сонячний інвертор окупляться швидше, ніж гібридні електростанції, в яких крім вищевказаного обладнання застосовується гібридний інвертор і акумуляторний банк.